Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva u kolegů z GR PCK Czechowice-Dziedzice

Není tomu tak dávno, kdy jsme v emailu objevili návrh na možnou spolupráci se skupinou Polského červeného kříže v Čechovicích-Dědicích. Slovo dalo slovo a přišla další zpráva, tentokrát pozvání k soutěži mladých zdravotníků coby výpomoc.

Sebrali jsme odvahu a plni nadšení, ale i s trochou nejistého očekávání, v sobotu 9. 4. 2016 vyrazili.

Úkol zněl jasně: vytvořit stanoviště se srdeční zástavou a panikařícím svědkem. Jediným zadáním na našem stanovišti nebylo pouze ošetřit zraněné, ale také se zorientovat v poněkud hysterické češtině. Mladí polští zachránci proto měli co dělat, aby naši figurantku vyslechli a co nejvíce uklidnili. Během celé modelové situace tak docházelo k mnoha velice úsměvným česko-polským nedorozuměním, protože ani na druhou stranu naše figuranta moc polsky neumí. Nicméně i přes to, že jeden z týmů po zaslechnutí češtiny reagoval a to cituji „O kurde", nikdo v našem hodnocení bod za dorozumění se s raněným, který nemluví polsky, rozhodně neztratil. Každému se podařilo dorozumět jak se říká rukama nohama. Některé z týmů dokonce zavrhli češtinu hned na startu, místo toho probíhala celé komunikace v angličtině. Zároveň to nebyla pouze česko-polská zkušenost pro mladé zdravotníky, ale především také pro nás, protože jsme na místě působili také jako rozhodčí.

Výsledek byl senzační. Týmy dětí byly velmi vyrovnané, ale umístění si zasloužily. Den uběhl jako voda, děti byly úžasné, parta PCK skvělá. Při posezení jsme si vyměnili spoustu informací a zkušeností. Byl to velmi inspirativní den ve všech směrech. Věříme, že se naše spolupráce bude i nadále prohlubovat.

Těšíme se na další setkání.

PS: všichni účastníci soutěžící se díky tomuto stanovišti naučili, že brusle se řeknou polsky rolki :D .

pck czechowice-dziedzice ččk orlová

rozhodčí

srážka bruslaře s chodcem

bodování ččk orlová